Krzesło biurowe to bardzo ważny i najczęściej nie najtańszy element wyposażenia miejsca pracy – gabinetu, kancelarii czy sali konferencyjnej. Aby służyło Ci ono jak najdłużej, najlepiej jeszcze przed jego zakupem, dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać. Prawidłowe czyszczenie i konserwacja mogą znacznie przedłużyć żywotność tego mebla. Sam się o tym przekonaj – wypróbuj nasze sposoby pielęgnacji krzesła do biurka. Dzięki prostym, ale sprawdzonym rozwiązaniom profesjonalne fotele komputerowe będą służyć przez długie lata.

Co zrobić, żeby krzesło biurowe było meblem na lata?

Po pierwsze, zdecyduj się na krzesło biurowe wysokiej jakości. Zamiast kupować tanie meble, które wykonane są z marnych materiałów, wybierz sprawdzone produkty. Takie krzesła znajdziesz w sklepie Projekt Ergonomia. Dostarczane przez najlepszych producentów mają pięcioletnią gwarancję, są wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji i wyróżniają się solidną oraz maksymalnie przemyślaną konstrukcją – takie połączenie to najlepszy z możliwych wyborów.

Kolejny aspekt to prawidłowe korzystanie z krzesła biurowego. Bujanie się czy jeżdżenie na fotelu to prosta droga do uszkodzenia mebla. Dlatego nie zapominaj, by użytkować fotel zgodnie z przeznaczeniem. Możesz też zdecydować się na model z dodatkowym zabezpieczeniem, czyli systemem antykolizyjnym, który skutecznie ochroni krzesło przed obiciem czy porysowaniem.

Co jeszcze możesz zrobić, aby krzesło biurowe użytkować jak najdłużej? Istotne jest jego czyszczenie i konserwacja. To kolejne z pozoru błahe czynności, które są nieodzowne dla utrzymania mebli w dobrym stanie.

Jak wyczyścić krzesło biurowe?

Sposób odświeżenia krzesła biurowego zależy od materiału, z jakiego jest ono wykonane. Istnieją jednak uniwersalne zasady, do których powinieneś się stosować. O czym pamiętać, czyszcząc krzesło biurowe?

  • Zapoznaj się z sugestiami producenta

Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla przeczytaj zalecenia producenta – w instrukcji użytkowania powinien on wskazać preparaty, których możesz używać, oraz sposób ich stosowania. Weź również pod uwagę, że niektóre materiały można wyłącznie odkurzać, a zastosowanie jakichkolwiek płynów grozi uszkodzeniem tapicerki.

  • Wykonaj próbę przed czyszczeniem

Zanim zadbasz o cały mebel, najpierw oczyść tylko niewielką część tapicerki. Dzięki temu prostemu testowi przekonasz się, czy możesz użyć danego środka. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszanki wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

  • Pozwól krzesłu swobodnie wyschnąć

Zaplanuj odświeżenie fotela tak, aby nie było w tym czasie użytkowane. Jeśli pracujesz w tygodniu, czyszczeniem krzesła zajmij się w weekend.

  • Wyczyść oparcie i siedzisko

Pamiętaj przy tym, aby zbytnio nie przemoczyć materiału wierzchniego i znajdującego się pod nim wypełnienia.

  • Zadbaj o stelaż

Usuń zabrudzenia na całym stelażu, także te trudno dostępne – znajdujące się na przykład pod siedziskiem.

  • Nie zapomnij o kółkach

Czyszcząc fotel biurowy, często bagatelizuje się te części mebla, a to właśnie na nich gromadzi się dużo zabrudzeń. Usuń z nich włosy, które blokują właściwe działanie krzesła. Następnie przetrzyj koła – najpierw wilgotną szmatką, a potem suchą.

  • Skonsultuj swoje wątpliwości

Jeśli na Twoim fotelu biurowym pojawiły się trudne do usunięcia plamy i nie wiesz, jak się ich pozbyć, najlepiej skontaktuj się z fachowcem. Specjalista zajmujący się czyszczeniem mebli doradzi Ci, czym usunąć dane zabrudzenie, aby nie zniszczyć materiału, który pokrywa mebel.

Konserwacja krzesła do biurka

Prawidłowo dokręcone śruby i wkręty to podstawa sprawnie działającego fotela biurowego. Dlatego co jakiś czas warto sprawdzić ich stan. Jeśli elementy te nie są stabilne, dokręć je. Ponadto niektórzy producenci zalecają, by raz na kilka miesięcy nasmarować mechanizm jezdny krzesła biurowego. Dzięki temu kółka będą pracowały prawidłowo – płynnie oraz cicho. Jeśli natomiast lubisz wygodne rozwiązania, zdecyduj się na nowoczesne meble biurowe, które zostały tak zaprojektowane, że nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych. Takie modele znajdziesz w sklepie Projekt Ergonomia.

Inne pomysły na zadbanie o krzesło biurowe

Prawidłowe użytkowanie, czyszczenie i konserwacja to niejedyne sposoby zadbania o krzesło biurowe. Co jeszcze możesz zrobić, by korzystać z niego przez długi czas, a nie tylko przez rok lub dwa lata? Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie mebla specjalnym pokrowcem. Jego koszt nie jest wysoki. Ponadto łatwo się go ściąga i zakłada, a czyszczenie pokrowca jest bardzo proste – możesz wyprać go w pralce automatycznej. Taki produkt skutecznie chroni tapicerkę przed uszkodzeniami, przetarciami czy plamami, a to przekłada się na wydłużenie żywotności mebla.